szerző: Dr. Krkos Károly
Az előző, IgG4 tesztekről szóló összefoglalónkban megemlítettük, hogy az IgG izotípusú ellenanyagok a szérumban a legmagasabb koncentrációban található antitestek (az immunglobulinok több mint 70%-át teszik ki)3. Az IgG négy alosztálya közül az IgG1, IgG2, IgG3 képes immunkomplexet képezni az antigénnel, komplementet aktiválni (gyulladást kiváltó citokineket felszabadítani), erősen kötődni az FcγRI receptorokhoz (azaz fokozni a fagocitasejtek antigén-eltávolító funkcióját).
Az IgG legkisebb frakcióját képviselő IgG4 számos tulajdonságában különbözik az előbbiektől: nem képes immunkomplex képződésben részt venni, komplementet aktiválni, gyulladást okozó molekulák felszabadulását indukálni4,20. Mivel az IgG molekulákkal kapcsolatba hozható ételérzékenység alapja az immunkomplex képződés és az azzal összefüggésbe hozható gyulladásra jellemző jelenségek megjelenése (III. típusú ételérzékenység). A panaszokat okozó, táplálék által kiváltott immunhátterű hiperszenzitivitás kimutatására az ételspecifikus antitesteket az IgG1, IgG2 és IgG3 alosztályban kell keresnünk23. Ezért a FOODTEST az összes IgG osztályba tartozó ételkomponensek ellen termelődött ellenanyagokat vizsgálja. Ezzel szemben az IgG4 képződése nem képes gyulladásos reakciót kiváltani, a panaszokat kiváltó ételek meghatározására (az eliminációs étrend beállítására) az IgG4 teszt nem alkalmas9,23,26,27,28.
Az IgG4 tulajdonságait az utóbbi években intenzíven vizsgálták, az élettani és kóros folyamatokban betöltött szerepe az érdeklődés középpontjába került.
A következő jellegzetességek bizonyítására került sor:
- C1q-kötő képessége
A komplement kötésben szerepet játszó CH2 (nehézlánc konstans2) domén térszerkezete különbözik az IgG4-ben a többi IgG alosztály ezen szakaszához képest2,32,38,39.
Ábra 1: Az IgG1 és IgG4 C1q kötésben szerepet játszó részének különbsége (38. irodalmi utalás alapján)
A 270. helyen lévő aszparagin és a 329 helyen lévő prolin térben máshol helyezkedik el az IgG4-ben (az IgG1-hez képest), ugyanakkor az azonos térbeli pozícióban lévő 331. helyen az IgG4-ben szerin található a prolin helyett ® az IgG4 nem képes kötni a komplement rendszer C1q komponensét (nem képes aktiválni a klasszikus utat)
- „Fab-kar” csere
Az IgG4 a kapocs régiójában (CH2 domén) a 226 és 229. helyen lévő ciszteinek között (melyek láncok közti diszulfid híddal kapcsolják össze a két félmolekulát) prolin-prolin helyett prolin-szerin található (eltérően a többi IgG molekulától). További különbség, hogy a CH3 doménban a 409. helyen arginin található (lizin helyett). Az említettek miatt a két lánc közötti kötés labilis, így könnyen 2 félmolekulára válik szét az IgG4 és egy másik, más specificitású (variábilis részében különböző) molekulaféllel rekombinálódik. Az eredmény: funkcionálisan monovalens és bispecifikus IgG4 keletkezik, mely alkalmatlan immunkomplexek képzésre25,32.
Ábra 2: A kapocsrégió és a CH3 domén különbsége és a Fab-kar csere (25. irodalmi utalás alapján)
3. Fc-Fc interakciók
Ugyancsak a 409 helyen lévő argininnel magyarázható, hogy az IgG4 Fc szakasza képes másik osztályba tartozó, szilárd fázishoz (pl. szöveti struktúrához) lekötődött IgG molekula Fc részéhez kapcsolódni. Feltehetőleg ezzel segít eltávolítani a struktúrákat károsító egyéb IgG alosztályba tartozó molekulákat eltávolítani25.
Ábra 3: Fc-Fc interakció (25. irodalmi utalás alapján)
4. Az IgG4 affinitása az FcγR receptorokhoz
A többi IgG alosztályba tartozó molekulákhoz képest FcγRI receptorokhoz hasonlóan, az FcγRIIa (a 131. helyen arginin helyett hisztidin található), FcγRIIIa (a 158. helyett fenilalanint valin helyettesíti) receptorokhoz gyengébben kötődik. Az egyetlen gátló hatású Fcγ receptorhoz (FcγRIIb)5 nagyobb affinitással kapcsolódik. Az FcγRIIIb receptort egyáltalán nem képes aktiválni21.
Ábra 4: Az IgG1 és az IgG4 CH2 domén különbségével magyarázható az IgG4 kötődési képtelensége FcγRIIIb receptorhoz (324 és 334 hely közötti „FG hurok” összetételének különbsége miatt (38. irodalmi utalás alapján)
a
Az IgG1 FG hurokban a 329. helyen lévő prolin helyzete alkalmas arra, hogy a receptorban lévő 87. és 117. triptofán közé ékelődjön („prolin szendvics”), míg az IgG4 329. helyen lévő prolinjára ez nem mondható el.
b Az FG hurok aminosav sorrendje a különböző IgG alosztályba tartozó molekulákban
Minden IgG4-től különböző IgG molekulában a 331. helyen prolin helyezkedik el, az IgG4-ben itt szerin van.
5. Affinitása az antigénhez
Már az előző ismertetőnkben („Az IgG4 ételintolerancia tesztről”) említettük, hogy az immunválasz érése során a kezdeti IgM termelődést IgG3, majd IgG1, elhúzódó immunválasz esetén IgG2, végül IgG4 osztályváltás történik, miközben az ellenanyag affinitása az antigénhez egyre erődebbé válik12,23,25, így az IgG4 képes legnagyobb erővel kötni az antigénjét.
Az IgG4 szerepe a különböző kóros állapotokban
-
-
-
- Az IgG4-szint emelkedése az immuntolerancia jele az allergén immunoterápia (AIT) alatt
-
-
Allergiás állapotok betegség-módosító kezelésére alkalmazzák az allergén immunterápiát (AIT), azaz az allergént szubkután vagy nyelv alá adagolják először kis, majd egyre növekvő dózisban8,13. A módszert elsősorban allergiás rhinitis és rhinoconjunctivitis valamint allergiás asthma, továbbá Hymenoptera méreg allergia esetén alkalmazzák. A terápia hatására a következő változások figyelhetők meg:
-
-
-
- a hízósejt és bazofil sejt aktivitás és degranuláció csökken,
-
-
-
-
-
- változások az allergén-ellenes antitestek izotípusában: kezdetben az IgE koncentráció nő, később csökken, ugyanakkor az IgG4 koncentráció azonnal emelkedni kezd és ez a növekedés folytonossá válik8,17,19,
-
-
-
-
-
- allergén-specifikus Treg– és Breg-sejtek termelődnek, ugyanakkor az allergén-specifikus effektor T-sejtek és az innate limfociták szupprimálódnak,
-
-
-
-
-
- csökken a szöveti hízósejtek és eozinofil sejtek száma (késői hatás).
-
-
Hízósejt aktiváció során a sejt hisztamint, enzimeket (triptázt és kimázt) valamint heparint tartalmazó granulumait a környezetbe juttatja. Emellett citokinek (TNF, IL4, IL-13) szabadulnak fel, továbbá lipid mediátorok (PGD2, LTB4, LTC4, LTD4, LTE4, PAF) termelődnek6.
Hónapokkal a kezelés után az allergénre adott korai válasz jelentősen, a késői válasz ennél is jobban mérséklődik.
Azoknak a méhészeknek, akik a többszöri csípés után rezisztenssé válnak a méhcsípésre, magas a rovarméreg ellen termelődött IgG4 szintjük. (Kevés csípés esetén az IgG1 szint emelkedett.)
Az allergén-specifikus IgG4
-
-
-
- verseng az allergén megkötéséért a hízósejteken lévő IgE-vel; az Fab csere miatt az IgG4 bispecifikus, így az allergén nem tudja keresztbe kötni8,15,
-
-
-
-
-
- az IgG4 valószínűleg csökkenti az antigén-prezentáló B sejt és így a T-sejt érzékenységét és csökken az IgE-segítette allergén prezentáció [az alacsony affinitású IgE receptorral (CD23-mal) rendelkező antigén-prezentáló B-sejt aktivitását alacsony szintű allergén fokozza specifikus IgE jelenlétében; ha IgG4 termelődött, jóval nagyobb mennyiségű allergén szükséges az allergén prezentáció aktiválódásához]8,15,20.
-
-
-
-
-
- aktiválja a blokkoló hatású FcgRIIB receptorokat14,16,20,21
-
-
-
-
-
- nem köt komplementet és gátolja a más IgG alcsaládok által kiváltott komplement aktivációt – anti-inflammatorikus hatás8,25,32
-
-
-
-
-
- az IgE/IgG4 arány jó indikátor az AIT hatásosságának becslésére8,22, étel okozta allergiás reakció nem váltható ki, ha magas IgE mellett az IgG4-koncentráció magasabb22.
-
-
Étel-specifikus IgG4-szint emelkedés észlelhető még eosinophil esophagitis esetén (tejfehérje-, tipikusan Bos d4-, d5- és d8- ellenes IgG4 esetleg + búzafehérje ellenes IgG4), s emiatt felvetődött a nagynyomású homogenizálás szerepe a betegség gyakoribbá válásában18,31. A betegség étrendi kezelésekor az IgE vagy IgG4 pozitivitástól függetlenül hat- vagy hét-étel eliminációs étrendet alkalmaznak (ld. előző, „Kevert IgE – non-IgE allergia” című ismertetőnket).
2. IgG4-gyel összefüggő betegségek (IgG4-Related Disease – IgG4-RD)
A betegségcsoport főbb jellemzői: az érintett szövet limfoplazmocitás infiltrációja, IgG4-pozitív plazmasejt predominanciával, bizonyos fokú fibrózissal, gyulladásos véna-elzáródással és emelkedett eozinofil sejt számmal10,29. A fibrózis ún. „storiform” mintázatot mutat (kocsikerékszerű elrendeződést mutató fibroblastok és gyulladásos sejtek.) Sok esetben a szérum IgG4 szint emelkedett, de ennek hiánya nem zárja ki a betegséget.
Patogenezisét tekintve autoimmun alapú kórképek, melyben mind a B sejtek, mind a T sejtek (elsősorban CD4+ és follikuláris T helper (Tfh) sejtek) szerepet játszanak.
A betegséget feltehetően több autoantigén váltja ki. Ezek közül a legvalószínűbbek:
• galectin-3,
• laminin 111,
• annexin A11.
Az érintett szervekben gyakran immunkomplex lerakódás észlelhető. A legnagyobb számban CD4+ citotoxikus T limfociták (CD4+ CTL)11 figyelhetők meg az érintett szövetekben, melyet a B-sejtes folytonos antigénprezentáció tart fenn és feltehetően ezek a sejtek játszanak központi szerepet a kórkép kialakulásában. A Tfh sejtek IL-4 termelésükkel az IgG4 osztályváltást segítik elő.
Úgy tűnik, az IgG4-nek nincs szerepe a patogenezisben. Antiinflammatórikus hatású immunglobulin, megszaporodása kísérő jelenség. Az IgG4 emelkedés nem specifikus az IgG4-RD-re10,30, viszont 2,8 g/l feletti IgG4 szérumkoncentráció mellett több-szerv érintettség és a megnövekedett visszaesés rizikó volt jellemző30,36.
A betegségcsoportba tartozó állapotokat az előző beszámolónkban („Az IgG4 intolerancia tesztről”) soroltuk fel.
3. IgG4 közvetítette autoimmun betegségek
Néhány autoimmun betegségben a keletkező autoantitest az IgG4 alosztályba tartozik, ezekben az állapotokban kóroki szerepet játszik32. Az ide tartozó kórképek:
• MuSK autoantitest pozitív myasthenia gravis
• Pemphigus vulgaris és pemphigus foliaceus
Myasthenia gravis
A myasthenia gravis a neuromuscularis szinapszis betegsége: az ideg-izom jelátvitelhez szükséges acetilkolin receptorok (AChR) ellen autoantitestek termelődnek, emiatt progresszív izomgyengeség jelentkezik. Létezik a betegségnek egy másik (az esetek kb. 40%-ában előforduló) formája is: ezek az AChR autoantitest negatív, MuSK autoantitest pozitív állapotok. MuSK: az izomspecifikus kináz. Az AChR formációhoz és csoportosuláshoz az Agrin Lrp4-hez (LDL-receptor-related-4-hez) kötődésével történő MuSK aktiváció szükséges. A MuSK autoantitestek ezt akadályozhatják meg. Míg az AChR ellenanyagon alapuló betegség komplement aktivációval jár, addig a MuSK autoantitestek IgG4 típusúak, komplementet nem aktiválnak. Utóbbi állapot kezelése alapvetően különbözik az AChR ab típustól, nehezebben befolyásolható kórkép33.
Pemphigus vulgaris és pemphigus foliaceus
A pemphigus hólyagképződéssel járó autoimmun betegség, melynek kóroki tényezője, hogy keratinocyta sejtfelszíni fehérjék, a desmoglein 3 (pemphigus vulgaris) ill. a desmoglein 1 (pemphigus foliaceus) ellen autoantitestek képződnek, melyek az IgG4 alosztályba tartoznak34.
További autoimmun kórképek, melyben emelkedett szérum IgG4-koncentráció észlelhető (a betegség késői fázisában), de annak patológiás szerepe nem bizonyított: bullosus pemphigoid és idiopátiás membranosus glomerulonephritis32.
4. IgG4 szerepe a parazitafertőzésekben
Az IgE fontos szerepet játszik a paraziták (helminthek és néhány protozoon) elleni védekezésben7. Bizonyos parazitafertőzések (schistosoma, fonalférgek, bélférgek) krónikussá válásakor a paraziták védő, az immunvédekezést tompító hatásra késztetik a gazdaszervezet immunrendszerét: az IgE termelődést a tolerancia irányába ható IgG4 termelődés váltja fel25,32.
5. Az IgG4 szerepe rosszindulatú betegségekben
Bizonyos daganatokban (melanoma, extrahepaticus cholangiocarcinoma, hasnyálmirigy-, gyomor-, bélrák, glioblastoma) a daganat-specifikus IgG4 szint emelkedése kedvezőtlen jel, mivel a daganattal szembeni tolerancia kialakulását bizonyítja25,32.
Magas szérum-IgG4 szinttel járó egyéb állapotok
Táblázat (35. és 37. irodalmi utalás alapján)
Autizmus spektrum betegségben szenvedőkben is szignifikánsan magasabb össz-IgG4 szintet találtak a neurotipikus betegségcsoporthoz képest. Az IgG4 szint korrelált az autizmus-specifikus szociális interakció- károsodás mértékével24
Csökkent szérum-IgG4 szint
IgG4 hiány gyakori (a populáció mintegy 10%-ában fordul elő3), de főként tünetmentes. Előfordulhat izoláltan vagy IgG2 vagy IgG2-IgA hiánnyal kombinálva. Csökkent IgG4 szint figyelhető meg1:
• ataxia-teleangiectasia,
• krónikus mucocutan candidiasis,
• növekedési hormon hiány,
• allergiás colitis,
• Down szindróma esetén.
Irodalom
1. A P Knutsen: IgG subclass deficiency 2021, UpToDate, https://www.uptodate.com/contents/igg-subclass-deficiency/print?search=IgG&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1
2. A M Davis, B J Sutton: Human IgG4: Structural perspective 2015, Immunological Reviews, 268:139-159 https://doi.org/10.1111/imr.12349
3. R A Schwartz: Immunglobulin G Deficiency 2021, Medscape; https://emedicine.medscape.com/article/136897-print
4. A P Knutsen, R Marsh: IgG subclasses: Physical properties, genetics, and biologic functions2022, UpToDate, https://www.uptodate.com/contents/igg-subclasses-physical-properties-genetics-and-biologic-functions/print?search=IgG%20subclasses:%20Physical%20properties,%20genetics,%20and%20biologic%20functions&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1
5. M C Castells, L Bankova: Mast cells: Surface receptors and signal transduction 2021, UpToDate, https://www.uptodate.com/contents/mast-cells-surface-receptors-and-signal-transduction?search=IgG&source=search_result&selectedTitle=19~150&usage_type=default&display_rank=19
6. S F Kemp: Pathophysiology of anaphylaxis 2022, UpToDate, https://www.uptodate.com/contents/pathophysiology-of-anaphylaxis/print?search=IgG&source=search_result&selectedTitle=14~150&usage_type=default&display_rank=14
7. J Stokes, T B Casale: The biology of IgE 2020, UoToDate, https://www.uptodate.com/contents/the-biology-of-ige/print?search=IgG&topicRef=386&source=see_link
8. M Akdis: Allergen immunotherapy for allergic disease: Therapeutic mechanisms 2020, UpToDate, https://www.uptodate.com/contents/allergen-immunotherapy-for-allergic-disease-therapeutic-mechanisms/print?search=IgG&source=search_result&selectedTitle=11~150&usage_type=default&display_rank=11
9. J M Kelso: Unproven and disproven test for food allergy 2022, UpToDate, https://www.uptodate.com/contents/unproven-and-disproven-tests-for-food-allergy?search=IgG&source=search_result&selectedTitle=12~150&usage_type=default&display_rank=12
10. H M Moutsopoulos, G E Fragoulis, J H Stone: Pathogenesis and clinical manifestation of IgG4-related diseases 2020, UpToDate; https://www.uptodate.com/contents/pathogenesis-and-clinical-manifestations-of-igg4-related-disease/print?search=IgG%20subclasses:%20Physical%20properties,%20genetics,%20and%20biologic%20functions&topicRef=3964&source=see_link
11. Arata Takeuchi, Takashi Saito: CD4 CTL, a Cytotoxic Subset of CD4+T Cells, Their Differentiation and Function 2017, Frontiers in Immunology, 8:194, https://doi.org/103389/fimmu.2017.00194
12. A M Collins, K J L Jackson: A temporal model of human IgE and IgG antibody function 2013, Frontiers in Immunology; https://doi.org/10.3389/fimmu.2013.00235
13. M Larché, C A Akdis, R Valenta: Immunological mechanisms of allergen-specific immunotherapy 2006, Nature Reviews Immunology, 6:761-771; doi:10.1038/nri1934
14. R T Strait, S C Morris, F D Finkelman: IgG-blocking antibodies inhibit IgE-mediated anaphylaxis in vivo through both antigen interception and FcIIB cross-linking 2006, J Clin Invest, 116(3):833-841; doi: 10.1172/JCI25575
A SIT során mind az allergen elfogás, mind a blokkoló FcRIIB receptorok aktiválása szerepet játszik az allergiás reakció kioltásában.
15. G L Piacentini, S Gueressi et al: A comparison between IgE and IgG4 (International Journal of Immunpathology and Pharmacology 2011, 24(4):1049-1056
16. S Aschermann, A lux et al.: The other side of Immunglobulin G: suppressor of inflammation 2009, Clin Exp Immunol, 160:161-167; doi:10.1111/j.1365-2249.2009.04081.x
17. S Piconi, D Trabattoni et al.: Effects of sublingual immunotherapy 2010, Journal of Immunology, 185:7723-
7730; doi: 10.4049/jimmunol.1002465
18. T A E Platts-Mills, B Keshavarz et al.: An overview of relevance of IgG4 antibodies in allergic disease with a focus of food allergens 2021, Children, 8:418, doi: 10.3390/children8050418
19. O Smoldovskaya, G Feyzkhanova et al.: Allergen-specific IgE and IgG4 patterns among patients with different allergic diseases 2018, World Allergy Organization Journal, https://doi.org/10.1186/s40413-018-0220-5
20. W van de Veen, M Akdis: Role of IgG4 in IgE-mediated response 2016, American Academy of Allergy, Asthma and Immunology; http://www.elsevier.com/open-access/userlicense/1.0/
21. L K James, S J Till: Potential Mechanisms for IgG4 Inhibition of Immediate Hypersensitivity reactons 2016, Curr Allergy Asthma Rep, 16:23; DOI 10.1007/s11882-016-0600-2
22. G Noh, H-S Ahn et al.: The clinical significance of food-specific IgE/IgG4 in food-specific atopic dermatitis 2007, Pediatric Allergy and Immunology, 18:63-70; DOI: 10.1111/j.1399-3038.2006.00478.x
23. C Meletis: The Clinical Utility of IgG4 testing 2019, US BioTek Laboratories 2019, https://www.usbiotek.com/blog/clinical-utility-igg4-testing
24. A Enstrom, P Krakowiak et al: Increased IgG4 level in children with autism disorder 2009, Brain Behav Immun, 23(3):389-395; doi:10.1016/j.bbi.2008.12.005.
25. R Bianchini, S N Karagiannis et al.: The Role of IgG4 in the Fine Tuning of Tolerance in IgE-mediated Allergy and Cancer 2020, International Journal of Molecular Science, 21:5017; doi:10.3390/ijms21145017
26. S O Stapel, R Asero et al: Testing for IgG4 against food is not recommended as a diagnostic tool: EAACI task force report 2008, European Journal of Allergy and Clinical Immunology, https://doi.org/10.1111/j.1398-9995.2008.01705.x
27. C Serrano-Moreno, N Brox-Torrecilla et al.: Diets for inflammatory bowel disease: What do we know so far? 2022, European Journal of Clinical Nutrition, 76:1222-1233, https://doi.org/10.1038/s41430-021-01051-9
28. E Lavine: Blood testing for sensitivity, allergy or intolerance to food 2012, CMAJ; DOI: 10.1503/cmaj.110026
29. K-H Yu, T-M Chan et al.: Diagnostic Performance of Serum IgG4 levels in Patients with IgG4-related disorders 2015, Medicine, 94(41); DOI: 10.1097/MD.0000000000001707
30. E L Culver, R Sadler et al: Elevated Serum IgG4 levels in Diagnosis, Treatment Response, Organ Involvement, and Relapse in a Prospective IgG4-Realted Disease UK Cohort 2016, The American Journal of Gastroenterology; doi: 10.1038/ajg.2016.40
31. E C McGowan, T A E Platts-Mills, J M Wilson: Food Allergy, Eosinophylic Esophagitis and the Enigma of IgG4 2020, Ann Allergy, Asthma Immunol, 122(6):563-564; doi:10.1016/j.anai.2019.03.024
32. D C Trampert, L M Hubers et al: On the role of IgG4 in inflammatory conditions: Lessons for IgG4-related disease 2017, BBA – Molecular Basis of Disease; http://dx.doi.org/10.1016/j.bbadis.2017.07.038
33. M G Hulibers, W Zang et al.: MuSK IgG4 autoantibodies cause myasthenia gravis by inhibiting binding between MuSK and Lrp4 2013, PNAS, 110(51):20783-20788, https://doi.org/10.1073/pnas.1313944110
34. Yuko Futei, Masayuki Amagai et al.: Predominant IgG4 subclass autoantibodies in pemphigus vulgaris and foliaceus 2001, Journal of Dermatological Science, 26:55-61, https://doi.org/10.1016/S0923-1811(00)00158-4
35. M Ebbo, A Grados et al: Pathologies Associated with Serum IgG4 Elevation 2012, International Journal of Rheumatology, Article ID:6028098; doi:10.1155/2012/602809
36. I Mizushima, M Konishi et al: Serum IgG4 levels at diagnosis can predict unfavorable outcomes of untreated patients with IgG4 disease 2021, Scientific Reports, 11:13341; https://doi.org/10.1038/s41598-021-92814-8
37. J H Ryu, R Horie et al: Spectrum of Disorders Associated with Elevated Serum IgG4 Levels Encountered in Clinical Practice 2012, International Journal of Rheumatology, Article ID:232960; doi:10.1155/2012/232960
38. A M Davies, T Rispens et al.: Structural Determinants of Unique Properties of Human IgG4 Fc 2013, Journal of Molecular Biology, http://dx.doi.org/10.1016/j.jmb.2013.10.039
39. A M Davies, R Jefferis, B J Sutton: Crystal structure of deglycosylated human IgG4-Fc 2014, Molecular Immunology, 62:46-53, https://doi.org/10.1016/j.molimm.2014.05.05